ساناتک
راهکارهای تخصصی تحت وب
0
امکانات host برای طراحی سایت

یک Bandwidth منطقی

اگر یک سایت با 20 مگابایت اطلاعات داشته باشیم و هر ماه تمامی صفحات سایت را یک بار ببینیم نیاز به 20 مگابایت Bandwidth ماهانه داریم. تخمین مقدار Bandwidth مورد نیاز ماهانه از سخت ترین تخمین ها است. بازدید کننده سایت شما چند نفر است؟ ده تا؟ 100؟ 1000؟ اگر سایت دیگری صفحه ای از سایت شما را لینک کند و هزاران بازدید در تنها یک روز داشتید چه؟ اتفاقی که می افتد این است که استفاده Bandwidth شما منفجر می شود!!!

به همین دلیل حداقل انتخاب شما باید 5 گیگابایت باشد؛ این مقدار برای سایت اول شما مقداری است که ته دلتان را راحت می کند مگر اینکه ویدئوها و تصاویر پر حجم در سایت تان قرار دهید و کاربران آن ها را دریافت کنند.

در رابطه با افزایش Bandwidth مورد نیاز ماهانه‌تان محتاط و با دقت عمل کنید. بعضی از شرکت های Hosting هیچ هشداری در رابطه با روبه اتمام بودن Bandwidth ماهانه به شما نمی دهند و سایت شما را تا ماه بعد غیر قابل دسترس می کنند، بعضی دیگر بعد از اتمام Bandwidth ماهانه امکان تمدید یا خرید بیشتر را برای شما در همان زمان فراهم می کنند اما به خاطر انعطاف پذیری شان مبلغ بیشتری از شما می گیرند. بیشتر Host ها هشدارهای مورد نیاز در این رابطه را به شما می دهند اما بهتر است با اندکی Bandwidth اضافه خود را از این مشکلات دور نگاه دارید، البته جیب خود را نیز در نظر بگیرید!

امکاناتی که بهتر است سرویس Host به شما بدهد

اکانت Email

به احتمال زیاد یک سرویس Hosting رایگان به شما امکانات ایمیل رایگان نیز می دهد اما مانند سرویس اصلی که برای شما فراهم کرده ایمیلی که به شما می دهد نیز مشکل قبلی یعنی نام غیر حرفه ای را در بر دارد؛ برای مثال کدام یک شکل و شمایل بهتری دارد؟

جالب است! اما ببینید که حتی آدرس ایمیلی که برای شما ساخته شد اطلاعات زیادی در رابطه با سرویس مورد استفاده شما به کاربر می دهد (کار جهان به جایی رسیده که مردم یکدیگر را با شکل و شمایل ایمیل یکدیگر نیز قضاوت می کنند!).

شاید به خاطر این خاصیت هم که شده بخواهید پول بیشتری پرداخت کنید.

زمانی که از ایمیل شرکت Host برای شما مهم است به موارد زیر توجه کنید:

POP3/IMAP

اگر شرکت HOST یکی از این سرویس ها را با ایمیل اش به شما ارائه دهد (که می دهد)، قادر هستید در یک برنامه مدیریت ایمیل مانند Outlook Express، Thunderbird، Apple Mail و یا بر روی گوشی هوشمندتان ایمیل ها را دانلود کنید. این قابلیت خیلی به دردتان خواهد خورد.

Webmail

زمانی که می خواهید با افراد دیگر در مورد سایت آن هم زمانی که دسترسی به کامپیوتر شخصی خود ندارید در ارتباط باشید، چک کنید که آیا شرکت ارائه دهنده شما قابلیت webmail را به شما می دهد یا نه. این قابلیت به شما امکان ورود به یک سایت و چک کردن ایمیل تان در هر کامپیوتر دیگری غیر از کامپیوتر شخصی تان را می دهد، دقیقاً مانند اکانت های Yahoo یا Hotmail که این قابلیت را دارا می باشند.

Email Forwarding

اگر ایمیلی شخصی دارید به احتمال زیاد این قابلیت به درد شما می خورد؛ Forward شدن ایمیل های سایت جدیدتان به ایمیل شخصی پیشین شما امکانی است که خیلی به کارتان خواهد آمد. به این قابلیت Email Forwarding گفته می شود. تقریباً به این می ماند که منزل خود را عوض کرده اید و نامه های خود را از آدرس قبلی به آدرس جدید منتقل کنید. البته نکته ضعف این قابلیت این است که ایمیلی که در جواب reply می کنید از طرف ایمیل شخصی شما فرستاده می شود.

Server Side Includes (SSIs)

تاکنون متوجه این نکته شده اید که ساخت یک سایت شامل تعداد زیادی مطالب یکسان و کپی، پِیست شده است—به طوری که یک تغییر در بخش navigation در یک فایل ملزم ایجاد این تغییر در تمامی صفحات دیگر سایت است. شاید برای سایتی با تعداد صفحه های کم این کار شدنی باشد اما برای یک سایت پر محتوا و با صفحات زیاد غیر قابل کنترل خواهد شد، آن هم با توجه به اینکه سایت روز به روز رشد می کند.

یکی از راه حل های این مشکل استفاده از Server Side Includes یا SSI است که به شما اجازه ایجاد یک فایل مشترک بین تمامی صفحات سایت شما را می دهد؛ از آنجا که تغییری در همان فایل واحد بر تمامی صفحات سایت وارد خواهد شد. این قابلیت بسیار مفید است و در مدت زمان طولانی زمان زیادی برای‌تان می خرد اما برای این کار شما باید یاد بگیرید که کامپیوتر شخصی خود را به نحوی تنظیم کنید که مانند یک سرور وب شخصی عمل کند. توضیح این اقدام کاری ساده نخواهد بود و آن را به شما واگذار می کنیم، نقطه شروع مناسب برای کاربران ویندوز دانلود برنامه Apache web server software است. برنامه متن بازی که برای اجرای سرورهای وبی می باشد که به وب‌سایت هایی با اندازه و سایز های مختلف خدمت می کنند.

کاربران Mac OS X در سیستم عامل خود برنامه مشابه ای دارند؛ در System Preferences پنجره Sharing را باز کنید و Personal Web Sharing را پیدا کنید.

در حال حاضر تنها دانستن اینکه امکانی به نام SSIs وجود دارد کفایت می کند و اینکه بدانیم با استفاده از آن ساخت و نگاه داری از سایت مان در مدت زمان طولانی بسیار ساده می شود. معرفی خوبی در رابطه با SSIs و آنکه چگونه می توان با Apache کار کرد در www.yourhtmlsource.com موجود است.


تعداد بازدید: 1963
نویسنده: هانیه سهرابی
3.0/5 (4 رای)
باگ‌ های شناخته شده مرورگرهاراستی‌ آزمایی کدهای CSS و HTML بعد از طراحی سایترفع خطاهای احتمالی هنگام طراحی سایتدقیق‌ تر شدن در استفاده از jQueryنمایش کپشن‌ های تصاویر درون گالری سایت
ارسال نظر
verification