ساناتک
راهکارهای تخصصی تحت وب
0
رفع خطاهای احتمالی هنگام طراحی سایت

رویکرد یادگیری با عبور از روی اشکالات در راه طراحی وب امری است که همیشه با شما خواهد ماند! تمامی توسعه دهندگان وب معمولا از این اشتباه‌ها می‌کنند. و حتی ممکن است این اشتباه از جانب شما نباشد و باگی باشد که در مرورگر خاصی وجود دارد و شما به عنوان یک طراح باید از آن فرار کنید.

پس لغزش در طول مسیر امری طبیعی است و مسئله اصلی پیدا کردن راه فرار از آن‌ها؛ یا در برخورد بهتر فرار کردن از بروز آن‌ها است. همیشه شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است! در این فصل شما را با هر دوی این رویکردها آشنا خواهیم کرد.

بهترین راه جلوگیری از دوباره‌ کاری‌ بعد از انجام یک کار طولانی و سخت این است که به صورت معمول و منظم به کار خود بازگشته و آن را مرور کنید. اولین راهنمایی ما در این مرحله استفاده از مرورگرهای گوناگون در بررسی سایت می‌باشد.

زمان طراحی سایت چندین مرورگر گوناگون را در حالت فعال داشته باشید

زمانی که مشغول انجام کاری غیر از یک تغییر محتوای ساده هستید به خاطر داشته باشید که چندین مرورگر گوناگون را در حالت فعال داشته باشید و صفحه‌ای که طراحی شما بر روی آن اعمال شده را در تک‌تک آن‌ها مشاهده نمایید. کارهایی از قبیل تغییر قالب CSS، تغییر قالب صفحه سایت، یک فُرم یا بخش دیگری از سایت نیازمند بررسی در چندین مرورگر هستند. مرورگرهایی که به شما پیشنهاد می‌کنیم مرتبا نتیجه کار خود را در آن‌ها چک کنید به همراه موتور رندر آن‌ها در ادامه آورده می‌شوند:

  • Internet Explorer (Trident)
  • Firefox (Gecko)
  • Google Chrome (WebKit)
  • Opera (Presto)

از آن‌جا که موتور این مرورگرها با هم تفاوت دارند ممکن است نحوه رویکرشان نیز با المان‌های گوناگون درون صفحه سایت شما اندکی تفاوت کند. زمانی که تغییرات جدیدی در کدهای HTML و CSS خود به وجود می‌آورید (اکثرا CSS) در این مرورگرها کلید رفرش را بزنید و مشکلات احتمالی که به وجود می‌آیند را یکی پس از دیگری حل کنید.

البته اکثر مشکلات مربوط به Internet Explorer هستند، 9 از 10 مشکلی که در رابطه با CSS با آن‌ها مواجه می‌شوید مربوط به این مرورگر هستند. اگر یک قالب CSS را در مرورگر Firefox بررسی کنید میبینید که تفاوت زیادی با آن‌چه در مرورگرهای Opera، Chrome و Safari می‌بینید وجود ندارد. نسخه‌های جدیدتر IE (9 به بالا) نیز تا حدود زیادی با CSS2.1 و CSS3 آشتی کرده‌اند اما باید مراقب مشکلات به وجود آمده در نسخه‌های قدیمی IE باشید.

استفاده از چندین نسخه گوناگون از IE

در رابطه با سایر مرورگرها تا زمانی که محل نصب برنامه‌ را در مکان‌های گوناگون انتخاب کنید می‌توانید از چندین نسخه متفاوت به طور هم‌زمان استفاده کنید اما در برخورد با Internet Explorer این‌گونه نیست. اگر IE9 را بر روی سیستم خود دارید نمی‌توانید نسخه‌های IE8، IE7 و IE6 را بر روی سیستم خود نصب کنید.

به طور مشابه ممکن است با داشتن IE6 امکان نصب نسخه جدیدتر برای شما وجود نداشته باشد (در دنیای شرکت‌ها چنین مشکلی ممکن است به دلایل مختلف به وجود آید)، به این ترتیب شما نمی‌دانید که در نسخه‌های مختلف این برنامه سایت شما چه مشکلاتی را نشان خواهد داد و توانایی حل کردن آن‌ها را نیز نخواهید داشت.

مرورگری که اکثر دردسرهای شما را در خود مخفی کرده است نمی‌گذارد برای حل کردن آن‌ها به نسخه‌های گوناگون آن به طور همزمان دسترسی داشته باشید! خوب، باید چه‌کار کنیم؟

  • سه کامپیوتر مختلف بخرید و نسخه‌های متفاوت IE را بر روی آن نصب کنید!
  • یک کامپیوتر با سه سیستم عامل مجازی بر روی سیستم اصلی داشته باشید، گرچه در این حالت باید کاهش سرعت سیستم را بپذیرید.
  • سعی کنید نسخه‌های هک شده گوناگون IE را در نت پیدا کرده و نصب کنید؛ این مرورگرها به دلیل دستکاری‌های شخصی که در آن‌ها به وجود آمده امکان نصب هم‌زمان را دارند.
  • برنامه‌ای را درون سیستم خود نصب کنید که رندر CSS و موتور JavaScript مرورگرهای گوناگون را داشته باشد. IE Tester از نظر تئوری سایت شما را از نسخه 6 تا 9 مروگر IEچک می‌کند. "از نظر تئوری" را به این دلیل استفاده کردیم که در عمل شاهد مشکلاتی در این برنامه بودیم، به همین دلیل نمی‌توان به آن اعتماد کامل داشت.
  • از یک سرویس آنلاین استفاده کنید که به واسطه آن بتوانید سایت خود را درون آن submit کرده و آن را در مرورگرها و سیستم‌عامل‌های گوناگون چک کنید؛ برای مثال BrowserCam یا Browsershots از این دسته سرویس‌ها هستند. البته برای استفاده از این گزینه سایت شما باید آنلاین و در دسترس باشد که گزینه مناسبی نیست، زیرا ما می‌خواهیم تمامی مشکلات و باگ‌های سایت خود را قبل از آنلاین کردن آن برطرف کنیم.

هیچ یک از این راه‌ها عالی نیستند، نه؟ اگر از اطلاعات آماری مناسب استفاده کنید بهتر خواهید دانست که کاربر شما به چه چیزهایی احتیاج دارد و خواهید دانست که چه میزان انرژی را باید صرف مرورگرهای قدیمی کنید. در فصل 13 کتاب با سرویس‌های آنالیز گوگل آشنا خواهیم شد (که چنین اطلاعات آماری را در اختیار شما قرار می‌دهد)؛ در نظر بگیرید که اگر کم‌تر از 1 درصد از کاربران سایت شما با IE6 کار می‌کنند چرا باید 80درصد از انرژی و زمان خود را بر روی اشکالات موجود در این مرورگر قرار دهید؟!

تعداد بازدید: 2394
نویسنده: هانیه سهرابی
2.0/5 (4 رای)
باگ‌ های شناخته شده مرورگرهاراستی‌ آزمایی کدهای CSS و HTML بعد از طراحی سایتدقیق‌ تر شدن در استفاده از jQueryنمایش کپشن‌ های تصاویر درون گالری سایتاضافه کردن کامنت در jQuery
ارسال نظر
verification