ساناتک
راهکارهای تخصصی تحت وب
0
قرار دادن توضیحات یا کامنت در کد html

تصور کنید در گاراژ منزل مشغول دست و پنجه نرم کردن با ماشین خود هستید و به عنوان مثال قصد تعویض لاستیک های فرسوده ماشین با لاستیک هایی که تازه خریده اید را دارید که ناگهان متوجه می شوید که قالپاق های چرخ ها به خوبی سرجای خود قرار نمی گیرند؛ با چسب فوری آن ها را سرجای خود می چسبانید و همه چیز به خوبی و خوشی تمام می شود تنها یک مشکل وجود دارد! ماشین شما یک ماشین نو نیست و سال هاست از آن استفاده می کنید، به احتمال زیاد در گذشته هم این مشکل برای شما پیش آمده است اما به یاد نمی آورید که در آن زمان چگونه مشکل را حل کرده اید، اگر برای خودتان دفترچه یادداشتی تهیه کرده بودید و تجربه قبلی خود را در آن وارد می کردید چه؟ باز هم همین کار را تکرار می کردید یا اینکه راه اصولی تر قبلی خود را دوباره انجام می دادید؟ اگر بعد ها دوباره این مشکل برای شما پیش بیاید ممکن است همین روش ابدائی جدید خود را به یاد نیاورید، شاید در آن زمان با پیچ و مهره کارتان را انجام دهید! به نظرتان بهتر نبود از همان اول تجربیات خود را در این زمینه یادداشت می کردید که با چنین مشکلی برخورد نداشته باشید؟

زمانی که شما وبسایتی طراحی می کنید ممکن است در چنین موقعیتی قرار بگیرید، تصور کنید سایت خود را ساخته اید و شش ماه هم از طراحی شما گذشته است. بعد از این همه مدت زمانی که برمی گردید تا مشکلی را حل کنید یا تغییری به سایت خود بدهید اگر هیچ یادداشتی نداشته باشید مجبورید از خط اول تا آخرین خط کدنویسی را بازبینی کنید که ساعت ها برای شما زمان می برد، شاید حتی قسمتی از کار را نفهمید، شش ماه گذشته است طبیعتاً قسمت زیادی از کار را به یاد نخواهید آورد، در آن صورت چه می کنید؟ خوشبختانه راهکاری وجود دارد که شما را از این سردرگمی نجات دهد!

XHTML مانند زبان های برنامه نویسی دیگر به شما امکان استفاده از کامنت را می دهد؛ کامنت توضیح مختصری است که در باره بخشی از برنامه خود می نویسید تا یادآوری مناسب برای شما در آینده باشد. کامنت ها در صفحه وب شما ظاهر نخواهند شد، به مثالی در این زمینه توجه کنید.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<title>Comment example</title>
<meta http-equiv="Content-Type"
content="text/html; charset=utf-8" />
</head>
<body>
<p>I really, <em>really</em> like this XHTML stuff.</p>
<!-- Added emphasis using the em element. Handy one, that! -->
</body>
</html>

در عکس 2.10 می بینید که کامنت استفاده شده در نتیجه نهایی طراحی ما قابل مشاهده نیست.

کامنت در کد html

عکس 2.10: همانطور که مشاهده می کنید کامنت استفاده شده برای کاربر سایت شما قابل رویت نیست.

کامنت ها باید با علامتِ <!-- شروع شوند و در آن ها تقریباً هر چیزی را نوشت، با علامت --> نیز کامنت شما بسته خواهد شد.

در مثال بالا یک تگِ دیگر نیز آموزش داده شد که با <em> شروع و با </em> تمام شد، همان طور که مشاهده می کنید کلمه ما با این تگ به صورت italics نشان داده شد که معمولاً برای تاکید بیشتر بر روی یک واژه استفاده می شود.

استفاده از کامنت برای مخفی کردن موقتی محتوای سایت

در استفاده از کامنت کاربر هیچ محدودیتی ندارد و می تواند اطلاعات زیادی را درون یک کامنت جای دهد؛ گاهی وقت ها نیاز است بخشی از محتوای سایت به طور موقتی برداشته شود که برای این کار معمولاً آن بخش را کامنت می کنند تا در آینده مجبور به نوشتن مجدد آن نشوند. برای روشن تر شدن موضوع به مثال زیر توجه کنید:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<title>Commenting out XHTML</title>
<meta http-equiv="Content-Type"
content="text/html; charset=utf-8" />
</head>
<body>
<h1>Current Stock</h1>
<p>The following items are available for order:</p>
<ul>
<li>Dark Smoke Window Tinting</li>
<li>Bronze Window Tinting</li>
<!-- <li>Spray mount</li>
<li>Craft knife (pack of 5)</li> -->
</ul>
</body>
</html>
تعداد بازدید: 1981
3.5/5 (4 رای)
باگ‌ های شناخته شده مرورگرهاراستی‌ آزمایی کدهای CSS و HTML بعد از طراحی سایترفع خطاهای احتمالی هنگام طراحی سایتدقیق‌ تر شدن در استفاده از jQueryنمایش کپشن‌ های تصاویر درون گالری سایت
ارسال نظر
verification