ساناتک
راهکارهای تخصصی تحت وب

در قسمت قبل یاد گرفتیم که چه طور node.js را نصب کنیم. ضمنا اولین برنامه را هم ساخت و اجرا کردیم. در این بخش یاد می گیریم که چه طور یک وب سرور ایجاد کنیم.

ساخت وب سرور با node.js و معرفی پورت

اگر قبلا با شبیه سازهایی مانند vamp و یا xamp کار کرده باشید، میدانید که آنها apache ,MySql,php را نصب و در واقع شبیه سازی می کردند. ما اینجا خودمان وب سرور را می سازیم و اجرا می کنیم. در قسمت قبل زمانی که node.js را نصب کردیم در مسیر نصب یک فولدر با نام  node_madules  ایجاد شد. این ماژول ها به زبان ساده همان کتابخانه ها هستند که دارای یک سری توابع آماده برای استفاده هستند. مثلا برای ساخت وب سرور از ماژول http استفاده می کنیم. کد زیر را ببینید:

var net=require("http");
net.creatServer(function(request,response){
response.end("Hello world");
}

این کد ها را در همان فایل main.js نوشتیم. کلمه var همان طور که میدانید برای تعریف متغیر است. در ادامه خط اول ماژول http را فراخوانی کرده و داخل متغیر net ذخیره کردیم. خط بعد، تابع creatServer که شامل دو آرگومان برای ارسال و پاسخ از سرور می باشد.

وقتی قرار است متنی را در صفحه وب چاپ کنیم مسلما این کار نوعی پاسخ و در واقع response است. پس در خط بعد response.end("Hello world") را می نویسیم.

حالا نوبت معرفی پورت است. یعنی سرور باید از پورتی که معرفی می کنیم برای دریافت و ارسال پاسخ استفاده می کند. کد زیر را ببینید که چگونه پورت 2020 را معرفی کردیم.

var net=require("http");
net.creatServer(function(request,response){
response.end("Hello world");
}).listen(2020);

حالا نوبت اجراست. در cmd فایل را مانند قسمت قبل اجرا کنید. عملا اجرا اتفاق افتاده است کافی است مرور گر را باز کرده و در قسمت آدرس localhost:2020/ را تایپ و اجرا کنید. می بینید که پیغام Hello world بر روی صفحه ظاهر شده است. 2020 تنها یک مثال بود. شما می توانید از هر پورتی که مد نظرتان است استفاده کنید.

ساخت وب سرور با node.js

4.2/5 (5 رای)
معرفی فریم ورک express در node.jsاطلاعات سیستم عامل در node.jsglobal object در node.jsخواندن و پاک کردن دایرکتوری در node.jsتوابع فایل ها در node.js