ساناتک
راهکارهای تخصصی تحت وب

هدف کلی این دوره آموزشی آشنایی با node.js است. برای یادگیری این زبان برنامه نویسی حداقل آشنایی با Html و js لازم است. سطح این دوره آموزشی سطح متوسط است و بیشتر مناسب برنامه نویسانی است که به یک زبان برنامه نویسی مسلط هستند اما میخواهند  node.js را نیز فرا بگیرند.
این دوره آموزش شامل ده جلسه کوتاه و خلاصه است. node.js در واقع توسعه جاوا اسکریپت است و برای برنامه نویسی سمت سرور است و به جرات می توان گفت از php سریع تر است.

آشنایی و نصب node.js

طبیعتا اولین قدم نصب این زبان برنامه نویسی بر روی سیستم شماست. به وب سایت nodejs.org مراجعه کنید و از قسمت download نسخه مناسب با سیستم عامل خود را دانلود کنید. ما در این آموزش از سیستم ویندوز استفاده می کنیم بنابرین فایل Windows Installer (.msi) را دانلود و نصب کرده ایم.

بهتر است مسیر نصب همان مسیر پیش فرض نصب برنامه های ویندوز باشد در غیر این صورت مطابق شکل زیر مسیر نصب را از کنترل پنل تغییر دهید.

مسیر نصب node.js

اولین برنامه node.js

پس از نصب یک فایل node.exe در مسیر نصب ایجاد می شود که اگر آن را اجرا کنید در محیط cmd اجرا می شود.بیایید برنامه نویسی را شروع کنیم.

 میخواهیم یک برنامه ساده node.js بسازیم و آن را در محیط cmd اجرا کنیم.

خوب ابتدا یک فایل با پسوند js بسازید. و آن را در همان مسیری که برنامه را نصب کردید ذخیر کنید. درون برنامه  دستورزیر را وارد کنید.

consol.log("this is nodejs")

فایل را ذخیره کنید و مطابق شکل زیر در محیط cmd اجرا کنید.

node.js اجرای اولین برنامه

خوب  تا اینجا شروع کار و نصب و آماده سازی را یاد گرفتیم.

از قسمت بعد نحوه ی ساخت وب سرور و یا وب اپلیکشن را شروع می کنیم تا بتوانید سمت سرور برنامه نویسی  node.js را انجام دهید.

3.2/5 (6 رای)
معرفی فریم ورک express در node.jsاطلاعات سیستم عامل در node.jsglobal object در node.jsخواندن و پاک کردن دایرکتوری در node.jsتوابع فایل ها در node.js