ساناتک
راهکارهای تخصصی تحت وب
0
فقط طراحی وب، یا طراحی وب زیبا؟!!

 

اولین چیزی که بعد از شنیدن کلمه ی طراحی وبسایت به ذهن شما می رسد چیست؟

    زیبایی وب سایت ؟
    جذابیت طراحی آن؟
    رنگ آمیزی طرح های به کار رفته؟

درست است که بسیاری از افراد به یک وب سایت به عنوان یک اثر هنری نگاه می کنند اما باید توجه داشت که وب سایت گونه ای دیجیتالی از ارائه ی خدمات و فروش محصولات شما است. بر همین اساس است که من همیشه می گویم، طراحی یک وب سایت امری فراتر از طراحی زیبای یک وب سایت است چرا که یک طراحی ایده آل، کار آمدی، قابلیت های وب و ساختار آن را رقم می زند.

در این مطلب قصد دارم نکاتی را برای هرچه تاثیر گذارتر کردن یک وب سایت به شما ارائه دهم.

ساختار یا همان قالب کلی یک وب سایت از عوامل بسیار مهم در طراحی وب است. انتخاب انواع زبان های برنامه نویسی و قالب های آماده هر کدام مزایا و معایبی دارند که بسته به نظر و سلیقه ی طراح و هدفی که از طراحی وب سایت دنبال می کند می تواند متفاوت باشد. و البته که در سئوی سایت هم بی تاثیر نخواهد بود.


وب سایت شما تا چه اندازه کار آمد است؟

کار آمدی در طراحی یک وب سایت به معنای هرچه آسان تر بودن استفاده از سایت و راهنمای آن است که کاربر بتواند بهترین تعامل را با وب سایت شما بر قرار کند. پس راه حل این قضیه ارائه ی بهترین و مفهوم ترین راهنما به بازدید کنندگان سایت شماست.

هم چنین لازم است شما موتور های جستجو را نیز به درستی به سمت وب سایت خود راهنمائی کنید و این نیازمند داشتن یک نقشه ی مناسب و یک طراحی اصولی است.


راحت خواندن وب سایت

راحت خواندن یعنی همان استفاده ی درست از رنگ ها در متن و پس زمینه. شاید این نکته بسیار ساده و ابتدائی به نظر برسد ولی یکی از عناصر مهم در طراحی وب است. استفاده از متون با رنگ تیره در یک پس زمینه ی روشن برای بازدید کنندگان بهترین حالت ممکن را دارد.

عملکرد یک وب سایت به تعامل بهتر افراد با سایت شما کمک بسیاری خواهد کرد. عملکرد درست می تواند شامل:

پیوندها شکسته یا نادرست نباشد.

توجه داشته باشید که اگر قرار است محتوای سایت شما برای کاربران قابل دانلود کردن باشد باید آن را به راحت ترین شکل در اختیارشان قرار دهید.

حتما به گزینه ی جستجو توجه کنید و آن را داخل سایت خود بگنجانید. این گزینه به دور از هر سردرگمی کاربر را برای رسیدن به محتوای مورد نظر راهنمائی می کند.

چیدمان وب سایت

نحوه ی چیدمان تب ها و گزینه ها بسیار مهم است. ممکن است شما گزینه های بسیاری برای استفاده ی بازدید کنندگان در سایت خود طراحی کرده باشید و به نوعی تمامی نیاز های کاربران خود را پیش بینی کرده باشید ولی در چیدمان آن ها نقص داشته باشید و نتوانید همه آنچه مدنظر دارید به کاربر ارائه دهید. پس در طراحی وب خود تمام فضا ها را بسنجید و گزینه ها را متناسب با دید بازدید کنندکان و درجه ی اهمیتی که دارند جای گذاری کنید. مطالب مفید و با اهمیت را در لایه های زیرین سایت مدفون نکنید. یک چیدمان تاثیر گذار باید چشم نواز و زیبا هم باشد.


محتوای وب سایت

بسته به جامعه ی هدفی که دارید و موضوع یا موضوعاتی که برای آن ها وب طراحی کرده اید از مطالب مفید استفاده کنید. در این جا بهتر است به بازخورد و نظراتی که از سوی کاربران خود دریافت می کنید توجه داشته باشید. اگر کاربران مطالب شما را کمتر مطالعه می کنند پس آن ها خواهان مطالب جدید تر، ساده تر و کارآمد تر هستند.


گرافیک سنگین=دوری از وب سایت

از گرافیک های سنگین و شلوغی که باعث به هم ریختگی سایت شما می شوند اجتناب کنید. گرافیک شلوغ مثل یک کمد به هم ریخته است که اگر چه وسایل بسیاری در آن جای گرفته ولی به دلیل به هم ریختگی امکان پیدا کردن آن ها وجود ندارد و همین باعث می شود دیگر به سراغ آن کمد شلوغ و پلوغ نرویم.

زمانی که یک وب سایت می سازید نکات بسیاری هست که باید به آن توجه شود. اگر شما خواستار وب سایتی موفق در زمینه توسعه تجارت خود از طریق اینترنت هستید، باید وب سایتی طراحی کنید که جذاب، تعامل برانگیز و کاربر پسند باشد.

تعداد بازدید: 2346
4.3/5 (4 رای)
20 راه برای افزایش سریع نرخ تبدیل وب سایتنحوه ایجاد و طراحی وب سایت شخصی4 راه برای کسب درآمد بیشتر از وب سایت3 ابزار ساده برای طراحی سریع وب سایت4 مورد محتوایی برای انتشار در وب سایت جهت جلب توجه
ارسال نظر
verification